Достапни линкови

logo-print

Јолевски најавува интензивно лобирање во САД


Зоран Јолевски

Зоран Јолевски

Македонскиот амбасадор во САД Зоран Јолевски најави интензивно лобирање во американската влада, Конгресот и невладиниот сектор пред самитот на НАТО во Чикаго во мај. ,,Подготвени сме да влеземе во Алијансата на начинот на кој досега влегувавме во другите меѓународни организации,, изјави Јолевски во интервју за Гласот на Америка на македонски јазик. Тој очекува Грција да ја почитува одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Јолевски го информирал посредникот на ОН Метју Нимиц дека Македонија е подготвена да ги продолжи разговорите за името за да се најде решение што ќе го почитува идентитетот и достоинството на македонскиот народ. Тој посочува дека е во постојан контакт со Нимиц и оти средбата во Њујорк на 16-ти и 17-ти јануари не е неочекувана.
XS
SM
MD
LG