Достапни линкови

logo-print

Италијанскиот претседател изрази сочувство за смртта на Глигоров


Претседателот на Италија Џорџо Наполитано упати телеграма со сочувство по повод смртта на првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров.

„Со силна болка ја примив веста за големата жалост која ја погоди Република Македонија, со смртта на првиот претседател, Киро Глигоров. Во духот на големото и искрено пријателство кое ги поврзува нашите земји, и во сеќавање на заложбата на Киро Глигоров како прв претседател на независна Македонија - која тој успеа да ја одржи далеку од ужасното насилство кое се разви во поранешна Југославија, ве молам да ги примите, во мое лично име и во име на целиот италијански народ, изразите на најискрено сочуство“, се вели во телеграмата што денеска ja објави Амбасадата на Италија во Скопје.
XS
SM
MD
LG