Достапни линкови

logo-print

Рускиот опозициски лидер Удалцов пуштен на слобода


Протести за подршка на рускиот опозициски лидер Сергеј Удалцов

Протести за подршка на рускиот опозициски лидер Сергеј Удалцов

Рускиот опозициски лидер Сергеј Удалцов бил вчера ослободен од затворот во Москва. Тој беше уапсен на 4 декември во минатата година по парламентарните избори кои ги предизвикаа најмасовните протести во Русија од колапсот на комунизмот.
Удалцов ги повика неговите приврзаници да ја продолжат борбата против премиерот Владимир Путин . Опозицијата планира нов протест на 4 февруари.
XS
SM
MD
LG