Достапни линкови

logo-print

Во Ајова се избира републикански кандидат за претседателските избори


Мит Ромни

Мит Ромни

Во сојузната држава Ајова се одржа избор на републиканскиот кандидат кој ќе му се спротистави на актуелниот американски претседател Барак Обама на претстојните претседателски избори. Илјадници луѓе се собраа во цркви, училишта и други јавни установи каде гласаа за еден од седуммина предложени кандидати. Анкетите покажуваат дека главната битка за гласови ја водат Мит Ромни, поранешен гувернер на Масечусес и Рон Паул, американски конгресмен од Тексас. Пребројувањето на гласовите за сега покажува дека двајцата кандидати освоиле околу 25 проценти од гласовите. Претседателските избори во САД се закажани во Ноември.
XS
SM
MD
LG