Достапни линкови

logo-print

САД подржуваат договор со Талибанците за мир во Авганистан


талибанските милитанти го оставаат оружјето за да се придружат на церемонија со авганистанските власти

талибанските милитанти го оставаат оружјето за да се придружат на церемонија со авганистанските власти

Соединетите американски држави изразија подготвеност за подршка на напорите за мир во Авганистан преку постигнување на договор со Талибанците. Постои можност за отворање на талибанска политичка канцеларија во Катар. Портпаролот на американскиот Стејт департмент Викторија Нуланд рече дека САД ќе подржат договор кој би довел до крај на војната во Авганистан по пат на преговори.
XS
SM
MD
LG