Достапни линкови

logo-print

Пентагон ќе продолжи да испраќа носачи на авиони во Персискиот Залив


Американски носач на авиони поминува низ Ормускиот Теснец на 12 ноември 2011 година.

Американски носач на авиони поминува низ Ормускиот Теснец на 12 ноември 2011 година.

Пентагон соопшти дека ќе продолжи да испраќа американски носачи на авиони во Персискиот Залив и покрај заканите од иранската армија дека ќе преземе акција да ги спречи. Забелешките на Пентагон доаѓаат откако шефот на вооружените сили на Иран Атаолах Салехи изјави дека американските носачи на авиони не треба да се враќаат во Персискиот Залив. Тој рече дека Иран ќе преземе акција доколку носачитe се вратат во водите на Заливот и оти предупредувањето нема да биде повторено.
XS
SM
MD
LG