Достапни линкови

Жипе бара поостри европски санкции кон Иран


Францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе.

Францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе.

Францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе изјави дека е убеден оти Иран развива нуклеарно оружје и ја повика ЕУ да воведе построги санкции кон Техеран.

Иран вчера тестираше ракети со долг домет во близина на Ормускиот Теснец. Техеран се закани дека ќе го затвори теснецот кој е клучен за меѓународниот транспорт на нафта ако западот ги заостри санкциите.
XS
SM
MD
LG