Достапни линкови

logo-print

Кина може да го олабави курсот на јуанот


Гувернерот на Народната банка на Кина Жоу Ксиаочуан сугерира дека властите може да ја олабават цврстата контрола врз курсот на националната валута, јуанот, со тоа што ќе го прошират опсегот во кој може да се движи курсот. Сега јуанот може да флуктуира по 0,5 проценти од средната цена што Централната банка ја објавува секој ден.

Трговските партнери на Пекинг долго време ја критикуваат Кина дека вештачки го држи курсот на јуанот толку ниско за да го поттикне извозот, што доведе до огромен трговски дефицит меѓу некои земји и Кина.
XS
SM
MD
LG