Достапни линкови

logo-print

Иран ќе тестира проектили од долг дострел


Иран денеска објави дека ќе започне со тестирање проектили од долг дострел во Персискиот Залив. Претставник на иранската армија изјави дека утре ќе бидат истрелане неколку тест проектили во Заливот, како дел од вежбите за подготовка на морнарицата за одбрана од евентуален напад. До иранското воено раздвижување доаѓа по вербалната тензија меѓу Вашингтон и Техеран во врска со теснецот Хормуз, во Персискиот Залив, низ кој поминува 40 насто од светскиот бродски транспорт на нафта. Имено, Иран се закани дека доколку против него бидат воведени санкции, ќе го затвори теснецот, на што Соединетите Држави одговорија дека тоа нема да го дозволат.
XS
SM
MD
LG