Достапни линкови

logo-print

Владата на Шпанија денеска треба да ги објави мерките за штедење


Се очекува шпанскиот премиер Маријано Рахој да ги објави владините мерки за штедење. Ова ќе биде прва седница на новата шпанска влада.Претходно ОН ја криткуваа политиката на строго штедење, применувана во земји како Шпанија и Грција. Во извештајот за социјалната положба во светот на светската организација беше наведено дека таквата политика поради прекумерни државни долгови им се заканува на вработеноста во државниот сектор и социјалните трошоци и го става во опасност обновувањето на економијата
XS
SM
MD
LG