Достапни линкови

logo-print

Грција бара од Турција истрага за пожарите


Ставрос Димас

Ставрос Димас

Грчките власти соопштија дека министерот за надворешни работи Ставрос Димас разговарал со турскиот колега Ахемт Давутоглу за наводната вмешаност на Турција во подметнувањето пожaри во Грција во текот на деведестите години од минатиот век. Притоа Димас побарал од Турција да биде покрената истрага за тоа дали навистина агенти на турската тајна служба имале задача да подметнуваат пожари. Оваа информација деновиве ја објави еден турски весник повикувајќи се на изјава на поранешниот турски премиер Месут Јилмаз кој веднаш потоа рече дека таа била погрешно протолкувана.
XS
SM
MD
LG