Достапни линкови

logo-print

Најмалку 11 загинати во воздушен напад во Турција


Најмалку 11 курдски селани изутрината загинале при напад на турската авијација во селото Ортасу, Југоисточна Турција, изјави локален претставник на прокурдската Партија за мир и демократија. Од друга страна, прокурдската информативна агенција Фирар јави дека при нападот врз селото кое се наоѓа во близина на границата со Ирак загинале 28 луѓе. Локалните безбедносни сили го потврдија нападот, но не прецизираа колку луѓе загиинале.
XS
SM
MD
LG