Достапни линкови

Прекината истрагата против Милорад Додик


Претседателот на Република Српска Милорад Додик.

Претседателот на Република Српска Милорад Додик.

Специјалното обвинителство на Република Српска ја прекина истрагата против претседателот Милорад Додик и неговите соработници, кои Обвинителството на БиХ ги осомничи за злоупотреба на службената положба во врска со изградбата на автопатот Бања Лука-Градишка, административниот центар на Владата на Република Српска и РТВ Домот.

Како што јавува државната телевизија на Република Српска, обвинителството во вторникот наложи прекинување на истрагата против Додик затоа што заклучи дека нема дозволно докази.

Истрагата е прекината и против Младен Лазендиќ, Недељко Чубриловиќ, Фатима Фатибеговиќ, Миленко Дакиќ, Алексансдар Џомбиќ и Драган Давидовиќ.
XS
SM
MD
LG