Достапни линкови

logo-print

Путин не планира да стане привремен претседател на Русија


Рускиот премиер Владимир Путин ја отфрли идејата да стане привремен претседател на Русија до одржувањето на претседателските избори во март наредната година, на кои тој важи за фаворит. Неговиот коментар доаѓа по шпекулациите дека може да ја напушти премиерската фотелја за да седне во претседателската пред изборите во март.

Тој рече и дека е отворен за принципиелен дијалог со опозицијата, но отфрли разговори со опозиоциските лидери кои бараат нови парламентарни избори и негова оставка. Опозицијата ги спори резултатите од изборите одржани овој месец на кои повторно победи владејачката партија Единствена Русија.
XS
SM
MD
LG