Достапни линкови

logo-print

Лупу се повлече од кандидатурата за претседател на Молдавија


Мариан Лупу.

Мариан Лупу.

Единствениот кандидат за претседател на Молдавија изјави дека се повлекува од изборите наредниот месец. Претседателот на Парламентот и привремен претседател на Молдавија Мариан Лупу изјави дека се повлекува од гласањето на 15 јануари „за да отвори нова можност да се избере претседател и да се реши политичката криза во Молдавија“. Собранието две години не може да избере претседател. На Лупу му фалеа неколку гласови за да ги добие потребните 61 во 101-члениот парламент на гласањето што се одржа на 16 декември.
XS
SM
MD
LG