Достапни линкови

logo-print

Економскиот раст на Албанија над очекувањата


Собрание на Албанија

Собрание на Албанија

Албанскиот министер за финансии Ридван Боде изрази задоволство од економски раст од 3,9 насто во изминатава година.
Според Боде, со тоа се надминати прогнозите на Меѓународниот Mонетарен Фонд и на Владата.
Албанскиот министер за финансии го оцени како „задоволителен“ и извештајот на рејтинг агенциите „Мудис“ и „Стандард енд пурс“, во кои албанската економија е оценета со Б1 во однос на нивото на ризик.
XS
SM
MD
LG