Достапни линкови

logo-print

САД во Босна екстрадираа жена осомничена за воени злосторства


Обвинетата Расема Хандановиќ.

Обвинетата Расема Хандановиќ.

САД во Босна екстрадираа босанска муслиманка обвинета за убиство на хрватски цивили за време на војните во поранешна Југославија. Обвинителството соопшти дека 38-годишната Расема Хандановиќ пристигнала во Босна и оти утре ќе биде изведена пред суд. Таа живеела во Бивертон, Орегон, а беше уапсена во април годинава по барање на босанските власти.
XS
SM
MD
LG