Достапни линкови

logo-print

Посматрачите од Арапската лига во сирискиот град Хомс


Чад над рафинеријата во Хомс

Чад над рафинеријата во Хомс

Посматрачите од Арапската лига се очекува денеска да го посетат сирискиот град Хомс, едно од главните упоришта на опозицијата. Тие треба да утврдат дали владата го почитува мировниот план, вклучувајќи и повлекување на воените сили од градовите.
Патувањето на посматрачите во Хомс доаѓа само еден ден по информациите од активисти дека во градот биле убиени 30 луѓе во тенковски напади од страна на владините сили. Борбите во Хомс се интензивираа по двата неодамнешни самоубиствени напада во Дамаск во кои загинаа 44 лица.
XS
SM
MD
LG