Достапни линкови

Самоубиствен бомбашки напад во Багдад, 7 загинати


Архивска фотографија.

Архивска фотографија.

Најмалку седум луѓе загинаа денеска во самоубиствен бомбашки напад во Багдад. Напаѓачот со автомобил бомба се разнел пред Министерството за внатрешни работи во Багдад. Меѓу загинатите има 4 полицајци, а околу 30 луѓе се ранети. Пред неколку дена во бранот бомбашки напади низ Багдад загинаа над 60 луѓе. Инцидентите се случуваат во време кога растат тензиите меѓу шиитската влада и сунитското малцинството. Кризата се интензивира по минатонеделното целосно повлекување на американските сили од Ирак.
XS
SM
MD
LG