Достапни линкови

logo-print

Убиени десетина луѓе во Сирија


Активисти за човекови права јавуваат дека најмалку 13 луѓе денеска биле убиени од сиријските безбедносни сили во градот Хомс. Ова се случи во моментот кога во Сирија пристигна 50 члена делегација на Арапската лига во посета на местата каде што имало насилство. Тоа е дел од договорот постигнат со претседателот Башар ал Асад со кој е предвидено повлекување на сиријската армија, но и на бунтовничките сили и прекин на сите видови насилство. Од почетокот на антивладините протести во март годинава досега во Сирија загинале над 5 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG