Достапни линкови

logo-print

Потона брод со хаитски мигранти во близина на Куба


Илустрација: Хаити.

Илустрација: Хаити.

Кубанските власти соопштија дека 38 мигранти од Хаити загинале кога нивниот брод потонал во близина на источниот брег на Куба. Владата соопштува дека кубанската цивилна одбрана спасила 87 луѓе, меѓу кои и четири деца. Се уште трае потрагата по преживеани. Засега е непознато кон каде оделе Хаиќаните, имајќи предвид дека Куба веројатно не била нивна крајна дестинација.
XS
SM
MD
LG