Достапни линкови

logo-print

Ќерката на ирански политичар обвинета за пропаганда против владата


Акбар Хашеми Рафсанани

Акбар Хашеми Рафсанани

Ќерката на порaнeшниот ирански претседател Акбар Хашеми Рафсанани, Феазех Хашеми е обвинета за ширење пропаганда против иранската влада, јавува иранската новинска агенција ИСНА. Агенцијата го цитира адвокатот на Хашеми кој тврди дека обвиненијата против неа се покренати по интервјуата кои ги дала за неколку медиуми. Хашеми се појави на опозициските протести во јуни 2009 година по претседателските избори. Таа тогаш беше приведена и набрзо пуштена на слобода.
XS
SM
MD
LG