Достапни линкови

logo-print

Иранската морнарица стартува со воени вежби во меѓународни води


Иранската морнарица денеска ги започна десеттнавните воени вежби во меѓународните води во близина на стратегиската нафтена рута која минува низ Ормускиот Теснец. Новинската агенција Асошиетед прес јавува дека со воените вежби, иранските бродови може да се доближат до американската морнарица која е стационирана во регионот. Ормускиот Теснец е од стратегиско значење затоа што низ него минуваат околу една третина од нафтените танкери во светот.
XS
SM
MD
LG