Достапни линкови

logo-print

Ирански воени вежби во теснецот Ормуз


Ирански воен брод

Ирански воен брод

Иранската морнарица соопшти дека денеска започнала десет дневни воени вежби во теснецот Ормуз клучната поморска нафтена траса.
Командантот на морнарицата Набибулах Саџари изјави дека вежбата Велајат – 90 ќе се изведува источно од теснецот па до Аденскиот залив.
Целта била да се покаже посветеноста и моќта на иранските сили како и да се испрати порака на мир во теснецот, во морето на Оман и слободните води на Индискиот Океан.
Околу една третина од нафтените танкери во светот минуваат низ Ормуз, покрај иранската поморска гранична линија. САД распоредија бродови со цел да обезбедат дека теснецот ќе остане отворен.
XS
SM
MD
LG