Достапни линкови

logo-print

Избрана новата Влада во Хрватска


Претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ му го предава мандатот на Зоран Милановиќ

Претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ му го предава мандатот на Зоран Милановиќ

Хрватскиот сабор денеска ја избра новата левоцентристичка Влада на премиерот Зоран Милановиќ, чија главана цел ќе биде намалување на буџетскиот дефицит, спроведување на мерките за штедење, како и извршување на реформи за излез од економската криза. Новиот премиер Милановиќ при презентацијата на владината програма пред Саборот изјави дека земјата е во опасна економска ситуација, но дека има шанси за заздравување. Во областа на надворешната политика Загреб има намера да ги развива односите со соседните земји, но не на штета на хрватските интереси, нагласи Милановиќ.
XS
SM
MD
LG