Достапни линкови

logo-print

Девет години затвор за кинескиот дисидент Чен Веј


Во Кина денеска на девет години затвор е осуден активистот за човекови парава Чен Веј поради, како што се наведува, поттикнување субверзивно однесување. Тоа е најстрога казна што кинеските власти годинава му ја изрекле на некој дисидент. Чен Веј е осуден поради четири есеи објавени на интернет. Тој беше уапсен во февруари во текот на акцијата на властите поради анонимните онлајн повици до кинезите да протестираат против режимот. 42 годишниот Чен беше во затвор и поради учеството на демонстрациите на плоштадот Тјенамен во 1989 година.
XS
SM
MD
LG