Достапни линкови

logo-print

Турскиот амбасадор во Франција замина во Анкара


Турската полиција распоредена пред Францускиот конзулат во Истанбул

Турската полиција распоредена пред Францускиот конзулат во Истанбул

Турскиот амбасадор во Париз Тахсин Бурџуоглу ја напушти денеска Франција, е соопштено од амбасадата. Анкара го повика амбасадорот Бурџуоглу на консултации во врска со вчера изгласаниот нацрт закон во францускиот Парламент, со кој ќе се казнуваат лица кои не го признаваат ерменскиот геноцид. Со законот се предвидува една година затвор или парична казна од 45.000 евра доколку се негира геноцидот врз Ерменците во Османлиската империја за време на Првата светска војна. По гласањето на законот, Турција ја замрзна политичката, воената и економската соработка со Франција.
XS
SM
MD
LG