Достапни линкови

logo-print

Отфрлено барањето на Русија за истрага во Либија


Американската амбасадорка во Светската организација Сузан Рајс

Американската амбасадорка во Светската организација Сузан Рајс

Русија не успеа да го убеди Советот за безбедност на Обединетите нации да нареди истрага за извештаите дека десетици цивили би можело да бидат убиени во воздушните напади на НАТО за време на конфликтот во Либија. Американската амбасадорка во Светската организација Сузан Рајс го осуди обидот на Русија, нарекувајќи го трик со цел да се одвлече вниманието од рускиот неуспех во врска со резолуцијата за осуда на сирискиот режим за убивањето антивладини демонстранти. Рајс додаде дека со воздушната акција на НАТО биле спасени илјадници цивили во Либија.
XS
SM
MD
LG