Достапни линкови

logo-print

Илјадници жени да ги отстранат имплантите на градите


Архива

Архива

Француското министерство за здравство упати апел до десетици илјади жени да побараат отстранување на имплантите на градите направени од една француска фирма која ги извезува своите производи во странство. Министерството прецизира дека не постои зголемен канцероген ризик од имплантите, туку ова била мерка на претпазливост поради високата стапка на пукање на имплантите. Се претпоставува дека над 30 илјади французинки имале импланти од фирмата Поли Имплант Протезе. Оваа фирма до 2010 година кога и беше забрането производството, продала 300 илјади импланти во светот.
XS
SM
MD
LG