Достапни линкови

logo-print

Медведев предложи измени на изборните закони


Претседателот на Русија Дмитри Медведев

Претседателот на Русија Дмитри Медведев

Претседателот на Русија Дмитри Медведев денеска му предложи на парламентот измени на изборните закони кои предвидуваат намалување на бројот на потписите неопходни за претседателските кандидати и ослободување на партиите од собирање потписи за парламентарни избори. Повеќето експерти сметаа дека овие предлози се добри но задоцнети со оглед на тоа што овој месец се одржаа избори за парламентот, а списокот на претседателски кандидати за изборите во март веќе е заокружен. Со измените се предвидува партиите за свој кандидат да собираат 100 илјади, наместо сегашните два милиона потписи.
XS
SM
MD
LG