Достапни линкови

Хашкиот трибунал нема да и суди на Карла дел Понте


Некогашната главна обвинителка на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте

Некогашната главна обвинителка на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте

Хашкиот трибунал нема да покрене постапка против некогашната главна обвинителка Карла дел Понте и други членови на обвинителниот тим. Судот заклучи денеска дека нема доволно основи за покренување постапка за непочитување на судот и поради наводно заплашување на сведоци.
Судот во минатата година одлучи да ги истажи тврдењата на сведоците во постапката против Воислав Шешељ, според кои обвинителите им се заканувале, ги уценувале и ги поткупувале.
XS
SM
MD
LG