Достапни линкови

logo-print

Франција ќе казнува негирање на геноцидот на Ерменците


Протест на Турците пред францускиот парламент во Париз.

Протест на Турците пред францускиот парламент во Париз.

Долниот дом на францускиот парламент го изгласа законот со кој кривично ќе се одговара за негирањето дека убивањето милиони Ерменци за време на Отоманската империја било геноцид. Законот се предвидува казна од една година затвор и 45 илјади евра доколку некој одбива да признае дека убивањето Ерменци во текот на Првата светска војна од страна на тогашниот турски режим било геноцид.

Донесувањето на законот ќе ги наруши односите на Франција со Турција, која веќе најави противмерки.
XS
SM
MD
LG