Достапни линкови

logo-print

Претседателот Иванов ќе присуствува на погребот на Хавел


Прага

Прага

Во Прага денеска пристигнуваат странски државници за да присуствуваат на утрешниот погреб на поранешниот чешки претседател Вацлав Хавел. На светски познатиот дисидент и државник се очекува почест да му одадат поранешниот полски претседател и лидер на Солидарност Лех Валенса, поранешниот американски претседател Бил Клинтон и неговата сопруга, американскиот државен секретар Хилари Клинтон. Хавел почина на 75 години во неделата. Меѓу државниците од целиот свет ќе биде и Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов.
XS
SM
MD
LG