Достапни линкови

logo-print

Секој петти Севернокореец на улица го оплакува Ким Џонг Ил


Милиони луѓе излегоа на улиците да жалат за смртта на „Драгиот лидер“ Ким Џонг Ил, кој почина во понеделникот на 69 години, објавија државните медиуми. Севернокорејската државна новинска агенција јави дека најмалку 5 милиони луѓе се собрале пред статуите и портретите на починатиот претседател околу главниот град Пјонгјанг да му изразат почит. Тоа е една петтина од населението.
XS
SM
MD
LG