Достапни линкови

logo-print

Нова рунда парламентарни избори во Египет


Плоштадот Тахрир во Каиро

Плоштадот Тахрир во Каиро

Денеска во Египет ќе биде одржана уште една рунда од првите парламентарни избори по соборувањето на поранешниот претседател Хосни Мубарак. На изборната трка во третина од египетските провинции, ќе се соочат кандидатите на двете најголеми исламистички партии.
Гласањето се одржува во екот на новите протести на плоштадот Тахрир во Каиро, каде што најмалку 14 демонстранти беа убиени во последните неколку дена. Безбедносните сили се обвинуваат за прекумерна употреба на сила против демонстрантите, кои бараат привремените воени власти веднаш да се повлечат.
XS
SM
MD
LG