Достапни линкови

logo-print

САД ги зајакнуваат санкциите против Белорусија


Зградата на американскиот Конгрес

Зградата на американскиот Конгрес

Двата дома на американскиот Конгрес го одобрија предлог законот кој предвидува зајакнување на санкциите спрема Белорусија поради пресметката со демонстрантите по минатогодишните претседателски избори на кои повторно беше избран Александар Лукашенко. Овој акт ќе ги зајакне и прошири мерките содржани во слични закони донесени во 2004 и 2006 година.
Се очекува претседателот Барак Обама да го потпише предлог законот, со што тој би стапил во сила.
XS
SM
MD
LG