Достапни линкови

logo-print

Турција уапси 38 луѓе за соработка со Курдската работничка партија


Илустрација: Акција на турската армија против курдските бунтовници.

Илустрација: Акција на турската армија против курдските бунтовници.

Турските власти уапсија најмалку 38 луѓе, меѓу кои и повеќемина новинари во операција против курдските активисти за кои се сомневаат дека одржуваат контакти со забранетата Курдска работничка партија (ПКК).
Меѓу приведените има десетина новинари од прокурдската новинска агенција Дикле.
Според турските медиуми, полицијата врши претрес и запленува компјутери и документи од неколку други новински агенции ширум земјата.
XS
SM
MD
LG