Достапни линкови

logo-print

Седница на чешкиот парламент во чест на Вацлав Хавел


Илјадници чеси му оддават почит на Вацлав Хавел

Илјадници чеси му оддават почит на Вацлав Хавел

Чешкиот парламент денеска на специјална седница ќе му оддаде почит на Вацлав Хавел кој во неделата почина на 75 годишна возраст. Хавел беше лидер на Кадифената револуција во 1989 година со која заврши неколкудецениското комунистичко владење во земјата. Тој потоа беше избран за претседател на Чехословачка, а од 1993 до 2003 година и за прв претседател на Чешката Република. Илјадници чеси му оддават почит пред ковчегот изложен во Прага. Од утре до петок за кога е предвиден погребот во Чешка се прогласени за денови на жалост.
XS
SM
MD
LG