Достапни линкови

logo-print

САД предлагаат ангажирање на повеќе жени медијатори


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон рече дека Соединетите американски држави се надеваат на спречување и решавање на конфликти со инволвирање на повеќе жени во преговарачките процеси. Клинтон изјави дека американскиот претседател Барак Обама потпишал предлог за нов план, со кој им се дава глас на жените во заедниците. Согласно податоците на Обединетите нации, само 10 отсто од посредниците и преговарачите за мир се од женскиот пол.
XS
SM
MD
LG