Достапни линкови

logo-print

Меркел бара укинување на паралелните структури на северно Косово


Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика косовските и српските власти да почнат со заеднички гранични контроли, како што е договорено, за да се стави крај на немирите во северно Косово. По средбата со косовскиот премиер Хашим Тачи на аеродромот во Приштина, Меркел повтори дека Германија бара укинување на паралелните структури на северно Косово, како што се општините, судовите и училиштата. За време на кратката посета, таа се сретна и со германските војници на Косово.
XS
SM
MD
LG