Достапни линкови

logo-print

Руските железници купуваат германски брзи возови


Руските железници ќе купат осум брзи возови од германската компанија Сименс за 387 милиони долари. Договорот предвидува, Сименс да ги одржува возовите со што вкупната цена на зделката ќе достигне околу 780 милиони долари. Првите возови треба да стигнат во Русија на почетокот на 2014 година, навреме за Олимпијадата што се одржува во Сочи.
XS
SM
MD
LG