Достапни линкови

logo-print

Сирија дозволи влез на набљудувачи во земјата


Припадници на Слободната сириска армија - дезертери кои му се спротивставуваат на режимот на претседателот Башар ал-Асад.

Припадници на Слободната сириска армија - дезертери кои му се спротивставуваат на режимот на претседателот Башар ал-Асад.

Сирија потпиша пртокол со кој им се дозволува пристап во земјата на набљудувачите. Тоа беше дел од договорот со Арапската лига за окончување на 9-месечните насилства во земјата. Договорот бил потпишан во седиштето на Арапската лига во Каиро.

Сирија досега го одолговлекуваше потпишувањето на договорот за набљудувачи, иако ги прифати останатите точки од планот на Арапската лига. Поради тоа, Лигата ја суспендира Сирија од понатамошно членство.
XS
SM
MD
LG