Достапни линкови

logo-print

Јужна Кореја повика на смиреност по смртта на лидерот на Северна Кореја


Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ил

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ил

По веста за смртта на лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ил, претседателот на Јужна Кореја Ли Мјунг-бак повика на смиреност и побара од жителите на Јужна Кореја да продолжат со секојдневен живот.
Медиумите од Јужна Кореја претходно јавија дека војската во земјата е ставена во состојба на готовност по веста за смртта на Ким Џонг Ил.

Белата куќа во Вашингтон соопшти дека ги следат настаните и дека САД и понатаму остануваат посветени на стабилноста на Корејскиот полуостров

Севернокорејстата државната телевизија објави дека погребот на Ким Џонг-Ил ќе се одржи во Пјонгјанг на 28 декември.
XS
SM
MD
LG