Достапни линкови

logo-print

Меѓународната заедница загрижена за Египет


Плоштадот Тахрир во Каиро

Плоштадот Тахрир во Каиро

Расте загриженоста на меѓународната заедница по последните вести од Египет кои говорат за нови судири меѓу безбедносните сили и демонстрантите. Во последните 3 дена најмалку 10 луѓе се убиени а стотици повредени во судирот на полицијата со демонстрантите на плоштадот Тахрир во Каиро.
Видео снимки од плоштадот покажуваат војници во полна воена опрема како се пресметуваат со демонстрантите, дури и кога демонстрантите се паднати на земја.

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека е „длабоко загрижена“ за насилствата и ги повика властите да бидат одговорни и да не ги кршат правата на демонстрантите.

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун ја осуди „прекумерната употреба на сила против демонстрантите.“

Демонстрантите бараат воената хунта која го замени соборениот лидер Хосни Мубарак да се повлече од власта.
XS
SM
MD
LG