Достапни линкови

logo-print

Русија ја одби кандидатурата на ултра радикалот Лимонов


Радикалниот опозициски политичар Едуард Лимонов

Радикалниот опозициски политичар Едуард Лимонов

Изборната комисија во Русија ја отфрли кандидатурата за претседателските избори на радикалниот опозициски политичар Едуард Лимонов .Тој на својата интернет страница, го осуди отфрлувањето на неговата кандидатура и тоа го нарече „политички криминал.“
Лимонов, чие вистинско име е Едуард Савенко има и француско државјанство со кое се стекнал додека бил во егзил во Франција во осумдесетите години на минатиот век. По распадот на Советскиот Сојуз во 1991-та, тој се вратил во Русија и ја основал ултра-националистичката Национална Болшевичка партија, која беше забранета во 2007-та година.
XS
SM
MD
LG