Достапни линкови

logo-print

Панета вети помош за Либија


Американскиот секретар за одбрана Леон Панета

Американскиот секретар за одбрана Леон Панета

Либиската преодна влада треба да ги обедини сите групи во земјата а САД ќе обезбедат помош за Либијците ако е потребно, изјави американскиот секретар за одбрана Леон Панета при посетата на Либија. Тој е првиот шеф на Пентагон кој ја посетил земјата. Панета се сретна со либискиот министер за одбрана Абд ал Тахем ал Кеб.

Посетата на Панета доаѓа откако вчера ОН, САД и Британија ги укинаа санкциите против Либија. Одмрзнати се сметките на Централната Банка на Либија, со што се ослободени средствата за обнова на земјата по паѓањето на режимот на Моамер Гадафи.
XS
SM
MD
LG