Достапни линкови

logo-print

Започна сослушувањето на Бредли Менинг


Во Форт Мејд во Мериленд започна сослушувањето на американскиот војник обвинет за најголемото истекување на класифицирани информации во американската историја.
На сослушувањето, кое ке трае неколку дена треба да се одреди дали 23 годишниот Бредли Манинг ке се соочи со воен суд.
Според властите, тој данлодирал стотици илјадници „ чувствителни“ дипломатски материјали кои веројатно беа откриени на интернет страницата на Викиликс. Манинг беше уапсен во Мај 2010 година.
Тој, како што се тврди, ги данлодирал фајловите додека работел како воен аналитичар во Ирак.
XS
SM
MD
LG