Достапни линкови

logo-print

Десетици повредени во судирите во Каиро


Активисти за човекови права јавија дека најмалку 50 луѓе биле повредени во денешните судири во Каиро меѓу полицијата и антивладините демонстранти. До судирите дојде откако тие запалиле неколку автомобили по што воената полиција пукала во воздух. Веќе три недели демонстранти кампуваат пред владината зграда со цел да го спречат доаѓањето на новиот премиер Камал Ганзури, бидејќи, како што велат, тој бил човек на отстранетиот претседател Хосни Мубарак.
XS
SM
MD
LG