Достапни линкови

logo-print

Руската царина заплени радиоактивен материјал од Иран


Руската царинска служба соопшти дека денеска на мосоковскиот аеродром Шереметјево запленила радиоактивен материјал во багаж на еден патник од Техеран. Испитувањата покажале дека станува збор за содиум 22, изотоп што може единствено да се произведе во нуклеарен реактор. Покрената е кривична истрага, но засега не се соопштува идентитетот на патникот кај кого бил открен радиоактивниот материјал.
XS
SM
MD
LG