Достапни линкови

logo-print

Ердоган бара од Саркози да го блокира законот за ерменците


Реџеп Таип Ердоган

Реџеп Таип Ердоган

Турската агенција Анадолија објави дека премиерот Реџеп Таип Ердоган побарал од францускиот претседател Никола Саркози да го блокира законот со кој за кривично дело ќе се смета отрфлувањето дека масовните убиства на ерменците за време на Отоманската империја било геноцид. Ердоган во писмото до Саркози предупредува на сериозни последици во билатералните односи доколку овој закон биде усвен во францускиот парламент на 22 овој месец. Турција тврди дека убивањето на над 300 илјади ерменци било последици на тогашните нереди во тој регион, а не геноцид.
XS
SM
MD
LG